ÖVRIGT / Speglar / Spegel 2415449
*
nr 241 5449
Spegel
Gustaviansk stil, förgylld, H.90
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 19 maj 2003
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/5 21:04:18
1
900 kr
18/5 07:27:48
2
1.200 kr
18/5 19:57:51
3
1.200 kr
18/5 19:58:20
3
1.400 kr
18/5 20:17:29
4
1.400 kr
19/5 12:55:07
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: förgylld förgyllning guldfärgad gustaviansk gustaviansk stil gustaviansk-stil gustavianskt spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12
*
Spegel
nr 241 5449
Spegel
Gustaviansk stil, förgylld, H.90
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.500 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 19 maj 2003 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 15/5 21:04:18 | 1 | 900 kr |
| 18/5 07:27:48 | 2 | 1.200 kr |
| 18/5 19:57:51 | 3 | 1.200 kr |
| 18/5 19:58:20 | 3 | 1.400 kr |
| 18/5 20:17:29 | 4 | 1.400 kr |
| 19/5 12:55:07 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: förgylld förgyllning guldfärgad gustaviansk gustaviansk stil gustaviansk-stil gustavianskt spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12



